Akcja "Znicz 2017" - apelujemy o rozwagę i bezpieczeństwo - Aktualności - KPP Kluczbork

Aktualności

Akcja "Znicz 2017" - apelujemy o rozwagę i bezpieczeństwo

Data publikacji 26.10.2017

Za kilka dni na terenie całego kraju w tym powiatu kluczborskiego rozpocznie się policyjna „Akcja Znicz 2017”. Policja jak co roku przestrzega przed złodziejami, piratami drogowymi, nietrzeźwymi kierowcami. Apeluje o zachowanie czujności zarówno na drogach, jak i na cmentarzach. Przedstawiamy kilka porad związanych z bezpieczeństwem podczas zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych.

Dzień Wszystkich Świętych i okres przed tym świętem to czas kiedy dochodzi do zwiększonej liczby kradzieży. W szczególności w rejonie cmentarzy, targowisk czy w środkach komunikacji miejskiej. Na drogach, w związku z dużym natężeniem ruchu policjanci odnotowują  większą liczbę zdarzeń drogowych.

Od piątku- 27 października, kluczborscy policjanci rozpoczną akcję „Znicz 2017”. Działania będą trwać do 2 listopada. W tym czasie, w rejonach cmentarzy oraz na drogach powiatu kluczborskiego  będzie można zobaczyć więcej patroli policyjnych. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy jednak od nas samych.

Policjanci jak co roku radzą, w jaki sposób nie stać się ofiarą złodziei, uniknąć zdarzenia drogowego oraz jak zabezpieczyć swoje mienie podczas naszej nieobecności.

Cmentarze

Zdarzało się, że ofiarami złodzieja padały osoby porządkujące miejsca spoczynku swoich bliskich. Przestępcy wykorzystywali moment ich nieuwagi i kradli pozostawione na ławkach czy na pomnikach torebki i reklamówki. Stosujmy się do zasady, aby nie zabierać na cmentarz większych kwot pieniędzy, biżuterii czy kart bankomatowych.

Na cmentarzach i ich okolicach będzie bardzo tłoczno. W przypadku zaginięcia, lub odnalezienia zaginionego dziecka należy natychmiast poprosić o pomoc najbliższego policjanta. Warto też poinformować mundurowych o podejrzanych osobach wynoszących  nadpalone znicze, a także kwiaty i wieńce. Sposobem na zniechęcenie złodzieja kwiatów może być ich oznaczenie bezbarwnym woskiem/parafiną. Znicze można oznaczyć również markerem lub lakierem do paznokci. Pamiętajmy o tłoku na cmentarzach, tam też mogą być kieszonkowcy.


Jak nie dać się okraść?
- W miejscach zagrożonych trzymać torebkę z przodu, zamknięciem do siebie.
- Nie nosić wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.
- Klucze do mieszkania należy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem.
- Nie trzymać portfela i dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb.
- Płacąc za zakupy nie należy pokazywać całej zawartości portfela.
- Należy zwracać uwagę na „sztuczny” tłok i zamieszanie. Zwiększyć czujność widząc grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę, która może służyć do maskowania momentu kradzieży.


Mieszkanie
Zabezpieczmy mieszkanie przed kradzieżą. Zamknijmy okna i drzwi. Wyłączmy prąd, gaz i wodę. Zaufanego sąsiada poprośmy o opiekę nad mieszkaniem. Jeżeli można, warto zainstalować czasowy włącznik/wyłącznik oświetlenia (można w ten sposób oszukać złodzieja i sprawić wrażenie, że ktoś jest w domu). Cenne przedmioty dobrze przekazać do depozytu. Warto dokonać spisu rzeczy wartościowych i sprzętu elektronicznego (szczególnie numerów fabrycznych). Spis wziąć ze sobą lub pozostawić u rodziny, znajomych, sąsiada (u osób, którym ufasz). Warto poprosić sąsiada o zabieranie ulotek reklamowych, aby zachować pozory obecności w domu.


Podróż PKP/PKS

Prosimy o zabranie ze sobą tylko takiej ilości gotówki, która jest niezbędna. Pieniądze na bilet należy włożyć do portfela, resztę schować w wewnętrznych kieszeniach ubrania - do 2 – 3 kieszeni (w przypadku kradzieży uniknie się dużych strat). Unikajmy tłoku, jeżeli wchodzimy do autobusu, pociągu, uważajmy na osoby podejrzanie się zachowujące. Nie pozostawiajmy w przedziale bagażu bez opieki.


Podróż autem

Okres jesienny charakteryzuje się pogorszoną i zmienną pogodą. Szybko zapadający zmierzch, częste opady, mgła, liście zalegające na jezdniach powodują, że widoczność drogi jest ograniczona, a nawierzchnia dróg śliska. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Na większości dróg w okolicach cmentarzy została zmieniona organizacja ruchu! Dostosujmy prędkość do warunków na drodze. Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy, to główna przyczyna wypadków. Apelujemy do kierujących pojazdami, by jeździli ze szczególną ostrożnością i pamiętali o tym, że piesi są równorzędnymi użytkownikami dróg.


Piesi
Niesprzyjające warunki atmosferyczne są przyczyną wielu zdarzeń drogowych, w których ofiarami są właśnie piesi. Pamiętajmy, że droga hamowania samochodu na śliskiej nawierzchni jest o wiele dłuższa niż na jezdni suchej. W warunkach ograniczonej widoczności kierowca o wiele później zobaczy pieszego (szczególnie ubranego w ciemny strój) niż pieszy zobaczy światła jadącego samochodu. Przed wejściem na jezdnię należy być absolutnie pewnym, że jest to czynność bezpieczna. Idąc po zmierzchu poboczem drogi należy mieć ze sobą elementy odblaskowe, które są obowiązkowe! Osoba nie mająca odblasku widziana jest przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Pieszego, który ma odblaski, kierowca widzi z ponad 100 metrów.

ELEMENTY ODBLASKOWE - WIELU LUDZIOM URATOWAŁY ŻYCIE.